02.02.2023 r. - 24.02.2023 r.
Szanowni Kielczanie,
to już 10 lat, od kiedy macie możliwość współdecydowania o wydatkowaniu pieniędzy z budżetu miasta. Kielce zmieniają się dzięki Waszemu zaangażowaniu!
Dziękujemy wszystkim, którzy biorą czynny udział w kolejnych edycjach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, przygotowaliśmy ankietę, dzięki której będziemy mogli usprawnić proces realizacji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego w kolejnych latach.
Przystąpiliśmy do prac nad zmianą formuły Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.
Obecnie realizujemy go na podstawie Uchwały Nr XLII/798/2021 Rady Miasta Kielce z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego i tegoroczną edycję będziemy przeprowadzać w oparciu o obowiązujący Regulamin Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.
Każdego roku Rada Miasta Kielce określa wysokość środków przeznaczonych na realizację projektów wybranych przez mieszkańców w drodze głosowania. W roku 2022 kwota ta wyniosła 8 000 000 zł i została podzielona następująco:
W związku ze zmianą przepisów ustawy o samorządzie gminnym pojawiła się możliwość podziału pieniędzy przeznaczonych na realizację projektów w inny sposób niż dotychczas. Środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być dzielone na pule obejmujące całość miasta i jego części (nie muszą to już być dzielnice) lub na kategorie kwotowe projektów.
Budżet obywatelski powinien służyć racjonalnej alokacji publicznych środków zgodnie z potrzebami mieszkańców.
Mając powyższe na uwadze, w bieżącym roku chcielibyśmy wypracować wspólnie z Państwem nowy Regulamin Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, który będzie lepiej dostosowany do Waszych potrzeb. Wprowadzenie nowego Regulaminu zaplanowano na 2024 rok.
Zachęcamy do odpowiedzi na poniższe pytania, które pozwolą na lepsze przygotowanie spotkań ewaluacyjnych.
opcja I: chęć poparcia projektów promowanych przez organizacje pozarządowe, szkoły, przedszkola i inne instytucje
opcja II: informacje rozpowszechniane przez wnioskodawców
opcja III: interesujący projekt, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie mojego miejsca zamieszkania
opcja IV: opinie członków rodziny, znajomych
opcja V: skrócone opisy zadań zamieszczonych na stronie internetowej www
opcja I: nadal procedurą ogólnomiejską z zachowaniem dotychczasowego podziału na projekty inwestycyjne: duże i małe, „zielone” i nieinwestycyjne?
opcja II: procedurą, w której kwota jest podzielona na” projekty ogólnomiejskie i obejmujące wydzielony na potrzeby budżetu obywatelskiego obszar z zachowaniem podziału na projekty: inwestycyjne, „zielone” i nieinwestycyjne?
opcja III: procedurą, w której kwota jest podzielona tylko na: projekty ogólnomiejskie i obejmujące wydzielony na potrzeby budżetu obywatelskiego obszar (bez podziału na kategorie projektów)?
opcja IV: inne propozycje
opcja I: należy wyodrębnić kwotę na projekty ogólnomiejskie a pozostałe środki rozdzielić procentowo w zależności od liczby mieszkańców obszaru obejmującego poszczególne części miasta
opcja II: należy wyodrębnić kwotę na projekty ogólnomiejskie a pozostałe środki rozdzielić procentowo w zależności od obszaru obejmującego poszczególne części miasta
opcja III: należy wyodrębnić kwotę na projekty ogólnomiejskie a pozostałe środki rozdzielić równo pomiędzy części miasta o zbliżonej liczbie mieszkańców
opcja IV: inne propozycje