Efektem podjętych kilka lat temu działań rewitalizacyjnych był powrót do koncepcji reprezentatywnego Rynku jako placu publicznego, z możliwością organizacji w jego przestrzeni funkcji społecznych, rozrywkowych i kulturalnych. Coraz częściej słychać jednak głosy, że Rynek nie jest miejscem w pełni przyjaznym. Jego zabetonowana struktura nie zachęca do spędzania na nim czasu w okresie letnim, a cienia można szukać tylko pod parasolami okolicznych restauratorów. Także przyjęty w 2019 roku przez kielecką Radę Miasta strategiczny dokument „Plan Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030" nakreśla nowe działania dla naszego miasta, których celem jest niwelowanie negatywnych zmian klimatycznych. Wśród celów wskazanych dla naszego samorządu jako priorytetowe są działania związane z zazielenianiem przestrzeni publicznej, niwelowaniem tzw. miejskich wysp ciepła, zwiększaniem bioróżnorodności, zwiększeniem zdolności retencyjnych i rozszczelnieniem powierzchni nieprzepuszczalnych.
Dlatego Kielce przystąpiły do realizacji zadania „Zielona Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc”, którego jednym z elementów jest projekt zazielenienie Rynku.
Przedstawiamy wstępną koncepcję rewitalizacji przestrzeni Rynku oraz główne założenia zielonej interwencji.
Głównymi założeniami projektu są:
Zapraszamy Państwa także do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym przedstawionej propozycji, które odbędzie się w poniedziałek, 21 marca 2022 roku o godz. 17:00 w Sali USC Urzędu Miasta Kielce.
Informacja o zebranych w uwagach i opiniach mieszkańców Kielc do przedstawionych założeń programu funkcjonalno-użytkowego dot. rewitalizacji płyty Rynku.
Poniżej opinie odnoszące się do przedstawionych założeń:
- potrzebna jest przestrzeń na Rynku z zielenią, która nie dominuje, a jest jego uzupełnieniem;
- powinna być zachowana oś widokowa – Rynek ul. Bodzentyńska;
- wprowadzona zieleń poprawi komfort przebywania w gorące dni;
- należy wprowadzić więcej ławek, w tym z oparciami;
- przestrzeń dla ogródków letnich powinna być zachowana taka, jaka jest obecnie;
- należy sprawdzić możliwość nawadniania roślin znajdujących się na płycie Rynku woda ze studni, która znajduje się pod Budynkiem Urzędu Miasta;
- wprowadzona zieleń nie powinna zasłaniać zabytkowej zabudowy Rynku;
Otrzymane opinie zostaną przekazane zespołowi projektowemu.
Przedstawiamy Państwu propozycję zagospodarowania Rynku.
WYNIKI ANKIETY:
1. Który wariant lokalizacji drzewa-dominanty w wybierasz?
2. Która z lokalizacji stacji Kieleckiego Roweru Miejskiego wydaje Ci się lepsza?
3. Jak powinna być kształtowana grupa z zielenią w północnej części Rynku?