IDEA KIELCE: Wypowiedz się

plik foto id: 1406421316

„Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc - Skweru im. I. Sendlerowej, Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha i terenem przed dawną Synagogą" w ramach programu Polski Ład

Rewitalizacja płyty Rynku w Kielcach.

Ankieta aktywna od 16.03.2022 r. do 22.03.2022 r.

 

Efektem podjętych kilka lat temu działań rewitalizacyjnych był powrót do koncepcji reprezentatywnego Rynku jako placu publicznego, z możliwością organizacji w jego przestrzeni funkcji społecznych, rozrywkowych i kulturalnych. Coraz częściej słychać jednak głosy, że Rynek nie jest miejscem w pełni przyjaznym. Jego zabetonowana struktura nie zachęca do spędzania na nim czasu w okresie letnim, a cienia można szukać tylko pod parasolami okolicznych restauratorów. Także przyjęty w 2019 roku przez kielecką Radę Miasta strategiczny dokument „Plan Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030" nakreśla nowe działania dla naszego miasta, których celem jest niwelowanie negatywnych zmian klimatycznych. Wśród celów wskazanych dla naszego samorządu jako priorytetowe są działania związane z zazielenianiem przestrzeni publicznej, niwelowaniem tzw. miejskich wysp ciepła, zwiększaniem bioróżnorodności, zwiększeniem zdolności retencyjnych i rozszczelnieniem powierzchni nieprzepuszczalnych.

Dlatego Kielce przystąpiły do realizacji zadania „Zielona Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc”, którego jednym z elementów jest projekt zazielenienie Rynku.

Przedstawiamy wstępną koncepcję rewitalizacji przestrzeni Rynku oraz główne założenia zielonej interwencji. 

Głównymi założeniami projektu są:

  1. Wprowadzenie intensywnie zielonej enklawy na Palcu Św. Tekli (drzewa, zieleń niska, pnącza przy pełnych ścianach pawilonów kwiatowych na konstrukcjach samonośnych, drzewa przysłaniające szalet, rezygnacja z podkreślania obłych form szaletu krzewami)
  2. Wprowadzenie zieleni w miejscu rozjazdu Piotrkowskiej, Bodzentyńskiej i Dużej
  3. Uzupełnienie zieleni wzdłuż pierzei południowej oraz wschodniej
  4. Grupa zieleni przy pierzei północnej Rynku
  5. Przedpole z zielenią przed Urzędem Miasta
  6. Podkreślenie w przestrzeni Placu rzutu dawnego Ratusza w Kielcach (zieleń niska- murawa/ ujednolicona roślinność okrywowa) oraz wprowadzenie dominanty w postaci dużego drzewa.

Zapraszamy Państwa także do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym przedstawionej propozycji, które odbędzie się w poniedziałek, 21 marca 2022 roku o godz. 17:00 w Sali USC Urzędu Miasta Kielce. 

 


Informacja o  zebranych w uwagach i opiniach mieszkańców Kielc do przedstawionych założeń programu funkcjonalno-użytkowego dot. rewitalizacji płyty Rynku.

Poniżej opinie odnoszące się do przedstawionych założeń:

-  potrzebna jest przestrzeń na Rynku z zielenią, która nie dominuje, a jest jego uzupełnieniem;

- powinna być zachowana oś widokowa – Rynek ul. Bodzentyńska;

- wprowadzona zieleń poprawi komfort przebywania w gorące dni;

- należy wprowadzić więcej ławek, w tym z oparciami;

- przestrzeń dla ogródków letnich powinna być zachowana taka, jaka jest obecnie;

- należy sprawdzić możliwość nawadniania roślin znajdujących się na płycie Rynku woda ze studni, która znajduje się pod Budynkiem Urzędu Miasta;

- wprowadzona zieleń nie powinna zasłaniać zabytkowej zabudowy Rynku;

Otrzymane opinie zostaną przekazane zespołowi projektowemu.

 

Przedstawiamy Państwu propozycję zagospodarowania Rynku.

plik foto id: 1406419251
plik foto id: 1406421234
plik foto id: 1406421236
plik foto id: 1406419252
plik foto id: 1406421237
plik foto id: 1406421238

WYNIKI ANKIETY:

1. Który wariant lokalizacji drzewa-dominanty w wybierasz?

2. Która z lokalizacji stacji Kieleckiego Roweru Miejskiego wydaje Ci się lepsza?

3. Jak powinna być kształtowana grupa z zielenią w północnej części Rynku?

Przesłane wypowiedzi


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Pozdrawiam


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Każde nowe drzewo, nowy krzew czy bylina zadziała na korzyść tego miejsca.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Rynek powinien tętnić życiem, a nie być betonową pustynią. Wzory można zaczerpnąć z innych miast.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Spoko oko


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Rynek powinien być bezpiecznym, zielonym miejscem gdzie kielczanie mogli by spędzać wspólnie czas, a w szczególności kielecka młodzież, rodziny oraz osoby starsze


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
większa ilość zieleni sprawia, że rynek jest bardziej żywy


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Uwazam ze potrzebne jest duzo zieleni.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Rynkowi w Kielcach po tzw. rewitalizacji bardzo brakuje zieleni. Świetnie, że pojawiły się powyższe propozycje poprawy tej sytuacji.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Moim zdaniem na rynku powinna znaleźć się zieleń ale najważniejsze jest miejsce na ogródki piwne, koncerty, spotkania. Zieleń powinna się znaleźć w parku.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jestem za tym aby wprowadzono ten pomysł w życie, ponieważ rynkowi kieleckiemu przydałby się trochę zieleni


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Nie należy wizualnie domykać pierzei wschodniej i południowej (zwłaszcza południowej) wysokimi drzewami które mogłyby zasłonić najbardziej architektonicznie bogate elewacje kamienic. W tamtym miejscu należy nasadzić zamiast szpaleru jedynie pojedyncze drzewa uzupełnione krzewami.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
fajny, tylko ławki bym zrobił bardziej designerskie, a nie takie proste, dodałyby trochę charakteru


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
To będą drzewach Donicach ?


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Rynek powinien zachować formę otwartego placu, zieleń na rynku jest kompletnie nie potrzebna. Zieleń jeżeli już miała by się znaleźć to tylko w ciągu ulic dojazdowych do rynku tj. Bodzentyńska, Piotrkowska, Małą, Duża, Leonarda itp.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Mniej krzewów i małych drzew-znikoma użyteczność i zacienienie, więcej dużych drzew- . Trawa tylko w miejscach o zmniejszonej podatności na erozję zarówno naturalną jak i antropopresję. Trawy niskie, kwietne, zdolne do samoregeneracji. Wysokie trawy i krzewy zmniejszają optycznie płytę rynku- rynek z założenia to miejsce przestronne, a nie klaustrofobiczne. W miejscu Lipy należy zadbać o duże i zielone drzewo. 2 durze drzewa to i tak bardzo skromny wynik ,jak na taki okazały Rynek.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Propozycja jest bardzo fajna. Nareszcie coś się stanie z tym betonowym placem, który trudno było nazwać rynkiem. Wariant 2 - Dominanta w formie drzewa w miejscu lipy jest zdecydowanie lepszy - tworzy bardziej czytelną kompozycję dla pieszego wchodzącego z ulicy Piotrkowskiej i Bodzeńtyńskiej, a ponadto wychodzącego z Ratusza. Warto zaznaczyć, że wizualizacje są tak efektowne, bo są porównane do zdjęć zimowych, na których drzewa nie mają liści. Chociaż ten prostokąt z trawy, na którym siedzą dzieci na wizualizacji no mocno naciągany no ale chociaż coś zielonego. Uważam że warto by było stworzyć zieloną strefę buforową wokół drzewa, a nie w formie takiego prostokąta - czemu taki kształt. W sumie może też dobrym pomysłem byłoby posadzenie tej "dominanty" na środku tego właśnie prostokąta - wtedy może miałoby to sens. Stacje rowerową lepiej umieścić na placu św. Tekli - po co dodatkowy generator ruchu na rynku - już wystarczy że jeżdżą tam samochody. Lepiej rynek zostawić dla pieszych - na to przynajmniej wskazuje koncepcja.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo dobry koncept. Pustynia betonowa nie służy wizerunkowi naszego miasta.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
jest dobrze tak jak jest


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Można jeszcze pomyśleć o miejscach na kwiaty, by pszczoły miały co robić. :)


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
witam, pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt że w przedstawionej wizualizacji jest drobna acz istotna nieścisłość. Przy południowej pierzei (tej z kamienicą Gazety Wyborczej) słusznie proponują Państwo regularnie ustawiony szpaler drzew w odstępie co jedna "kratka", w ilości 6 sztuk. Aktualnie jest tam "szpaler" składający się z 3 drzew - proszę zauważyć że nie ma możliwości dosadzenia 3 drzew w regularnym szyku co 1 kratka (a byłoby to wskazane) proszę skorzystać widoku map google lub 4d.kielce.eu - chyba że planują Państwo zlikwidować/przesunąc jedno z tych młodych nasadzeń wtedy wszystko będzie się zgadzało. Pragnę również zasugerować Państwu by zasłonić drzewami to co brzydkie czyli całą wschodnią pierzeje (tą z kamienicą kozubka). Wtedy szpaler powinien składać się raczej z większych i okazałych drzew i ewentualnie mógłby być nieco przysunięty do ulicy. Proszę również by przemyśleli Państwo te "zagrody" z siedziskami po bokach w których sadzone są drzewa. Czy nie uważają Państwo że jest to przekombinowane i jest to wyłącznie marnotrawstwo miejsca, nie lepiej byłaby zwykła trawa na poziomie gruntu i ławki pod rosnącym drzewem? W prostocie siła. Zachęcam również Państwa ze skorzystania z usług i porad arborysty. I na koniec chciałbym zaproponować coś co nie jest częścią projektu. Co sądzą Państwo o posadzeniu drzew w miejscu starego ratusza i formowaniu ich na ksztalt... starego ratusza. Za kilka lat mielibyśmy niezwykłą atrakcje turystyczną która w nocy po podświetleniu wyglądałaby niesamowicie. Ewentualnie w tym miejscu moglibyśmy nawiązać do przeszłości i stworzyć oczko wodne z karasiami ozdobnymi. To również byłoby atrakcyjne z uwagi na to że ryby te nie są płochliwe i można je oglądać przy powierzchni a nawet karmić z ręki. Pomysł zazielenienie płyty rynku i wprowadzenia drzew oceniam bardzo dobrze. Proszę sie nie bać zieleni im więcej tym lepiej, pozdrawiam i powodzenia. Bartek.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Wreszcie jest szansa na to by na Rynek wróciła zieleń, przydałaby się także latania...


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Im więcej zieleni, tym lepiej. Musimy najszybciej i najsprawniej możliwie uciec od betonowego rynku


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Im więcej zieleni tym lepiej. Bardzo dobry pomysł z wsadzeniem dużego dębu


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Brak zieleni w tym miejscu, przeznaczyć miejsce na ogródki dla lokali


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Generalnie wygląda jak coś z zarośniętą piaskownicą na środku. Drzewa tak, kwiaty tak, trawiszcze nie, doniczki zdecydowanie nie


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Totalna bzdura i marnowanie pieniędzy. Rynek miejski to z definicji plac wyłożony kamieniem. Nasz po rewitalizacji jest wspaniałym.mirjscem, choć przydałoby się mycie granitowych płyt. Miejsce drzew jest w pobliskim parku, na osiedlach mieszkalnych, miejskich terenach rekreacyjnych. Bardzo fajny jest za to pomysł z rowerami miejskimi.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo dobry pomysł; dodałbym jeszcze jeden lub więcej elementów wodnych (oczko, sadzawka)


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Koncepcja ok. Większa ilość zieleni jest oczywiście potrzebna na Rynku. Niestety od rewitalizacji minęło tylko nieco ponad 10 lat a trzeba znów wydać duże pieniądze, żeby naprawić podjęte wtedy błędne decyzje. Pozyskane dzisiaj środki można by przeznaczyć na zieleń w innych miejscach w Kielcach.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jak to, nie będzie już betonozy? Zrealizowana "przebudowa Rynku, która ma służyć podniesieniu atrakcyjności przestrzennej i funkcjonalnej, a w konsekwencji także społeczno-gospodarczej zabytkowego śródmieścia miasta" nie sprawdziła się? Tak trudno było to przewidzieć kilkanaście lat temu?


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Prosząc o zieleń nie nalezy zapomnieć o funkcji społeczno kulturalnej rynku - niechaj bedzie więcej drzew wysokich wprost z dużą bryłà korzeniową abyśmy nie czekali LATAMI AZ POWSTANIE CIEŃ . Stac nas na pożądnie inwestycje .