IDEA KIELCE: Wypowiedz się

plik foto id: 1406414948

„Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc - Skweru im. I. Sendlerowej, Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha i terenem przed dawną Synagogą" w ramach programu Polski Ład

Rewitalizacja skweru im. Ireny Sendlerowej przy ul. Paderewskiego w Kielcach.

Ankieta aktywna od 02.03.2022 r. do 07.03.2022 r.

 

Zgodnie z wytycznymi, zebranymi podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych w 2016 r. skwer ma być zróżnicowany na trzy strefy. Od strony ulicy Paderewskiego ma zostać zorganizowana strefa ciszy, do spokojnego wypoczynku wśród zróżnicowanej zieleni, gdzie będzie można się wyciszyć, przeczytać książkę. W głębi skweru znajdzie się strefa aktywności ruchowe i spotkań, a następnie strefa, w której znajdzie się miejsce zabaw dla dzieci. Będzie również miejsce upamiętniające patronkę skweru Irenę Sendlerową. 

Zapraszamy Państwa także do wzięcia udziału w spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się w poniedziałek, 7 marca 2022 roku o godz. 17:00 w Sali USC Urzędu Miasta Kielce. 

Przedstawiamy Państwu propozycję zagospodarowania Skweru im. I. Sendlerowej.


Informacja o zebranych uwagach i opiniach mieszkańców Kielc do przedstawionych założeń programu funkcjonalno-użytkowego dot. zagospodarowania Skweru im. Ireny Sendlerowej.

Poniżej dominujące opinie odnoszące się do zagospodarowania terenu zielenią i małą architekturą:

- wprowadzenie na plac zabaw urządzeń dla dzieci w różnym wieku, ale w znaczniej większości dla małych dzieci, w tym dla mniej sprawnych;

- wyprowadzenie ruchu rowerowego ze skweru;

- zwiększenie ilości miejsc do siedzenia, w tym ławek z oparciem zwłaszcza przy placu zabaw;

- odizolowanie placu zabaw w sposób zapewniający bezpieczeństwo dzieciom;

- ujednolicenie pod względem materiałowym proponowanej nawierzchni ścieżek;

- zwiększenie ilości zieleni głównie drzew a zmniejszenie powierzchni trawiastych;

- skwer ma spełniać funkcję integracyjną;

- forma instalacji poświęconej pamięci I. Sendlerowej za bardzo zamknięta – konstrukcja drewniana lub szklana ażurowa z łatwiejszym wglądem do wewnątrz, szybciej może ulec dewastacji;

- wprowadzenie koszy na psie odchody;

- mała architektura dostosowana do osób z niepełnosprawnościami;

- podkreślenie miejsc krzyżowania się ścieżek np. rzeźbami, rabatami.

 

Otrzymane opinie i uwagi zostaną przekazane zespołowi projektowemu w celu rozważenia wprowadzenia zmian oczekiwanych przez mieszkańców.

plik foto id: 1406415905
plik foto id: 1406414959

WIZUALIZACJE

plik foto id: 1406415906
plik foto id: 1406414958
plik foto id: 1406414957
plik foto id: 1406414962
plik foto id: 1406414963
plik foto id: 1406416395
plik foto id: 1406416394
plik foto id: 1406414964
plik foto id: 1406414965

Wariantowe zagospodarowanie przestrzeni dedykowanej pamięci o Irenie Sendlerowej, wydzielonej okrężnym murkiem/instalacją - dwie propozycje materiału do zastosowania - drewniane palisady lub szkło

plik foto id: 1406414966
plik foto id: 1406414967

WYNIKI ANKIETY

Przesłane wypowiedzi


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
przestrzeń dedykowana Irenie Sendlerowej - tylko i wyłącznie drewniane palisady, szkło zupełnie się nie sprawdzi, wygląda sztucznie, łatwiej ulegnie dewastacji (rysowanie, malowanie spray'em itd.)


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Fatalny pomysł umieszczenia drewnianej, niepasującej i niepotrzebnej, sztucznej konstrukcji drewnianej w pobliżu strefy zabawy. W dodatku niebezpieczna dla dzieci. Stanowczo odradzam.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Dwie uwagi: przy rozmieszczaniu koszy na śmieci pamiętajcie proszę o koszach na psie odchody, a dwa - przy placu zabaw nie pomijajcie proszę najmłodszych. Niech będzie też jakaś atrakcja dla mniej sprawnych dzieci 0-3 lat, bo tego brakuje w mieście.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Przestrzeń wydzielona ku pamięci Ireny Sendlerowej - oczywiście drewniana palisada, jest to rozwiązanie eleganckie i współgrające z zielenią. Dziwi brak ogródka jordanowskiego dla dzieci, proszę spojrzeć jak wyglądają takowe chociażby w Krakowie, zamiast typowego placu zabaw są urządzenia zabawowe z drewna, które dodają nowoczesnosci oraz klasy nowym/zrewitalizowanym parkom.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo fajny nowoczesny spójny projekt. Na reszcie ten skwer nie będzie wstydem dla miasta i okolicy. Brawo!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Sugeruję unikania zastosowania szkła w miejscach ogólnodostępnych - bezpieczeństwo (wskazane materiały idioto odporne) , estetyka (raczej regularnego mycie jest nieosiągalne). Oby jak najszybciej projekt został zrealizoany.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Będzie na pewno dużo ładniej ale niektórych rozwiązań nie rozumiem.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Szkło będzie zaraz całe brudne i zarysowane. Naturalne materiały tj. drewno są najlepsze. Zdecydowanie za mało miejsc siedzących i brak na projekcie koszy na śmieci.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Robimy to!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Super koncepcja. Oby szybko powstała.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Koncepcja spójna i wartościowa: Należy pamiętać o: - montażu małej architektury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami - montażu stojaków rowerowych - modernizacji ciągu rowerowego na Plantach wzdłuż Silnicy na ciąg asfaltowy - czytelnym połączeniu rowerowym między Plantami, a Paderewskiego niekolizyjnym z pieszymi - instalacji wielu nowoczesnych urządzeń w strefie zabaw. To jedyny ogólnodostępny plac zabaw w śródmieściu - ustawieniu koszy i worków na odchody pod psach - koszy do segregacji odpadów Ponadto warto odbyć rozmowy z pobliskimi cukierniami i barami czy nie przygotować dla nich miejsca na ewentualne stoliki gastronomiczne od strony południowej (np Świat Słodyczy)


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Uporządkowanie i godne upamiętnienie bardzo wskazane. Mam obawy aby nie były to miejsca "biwakowe smakoszy", a w zasłoniętych częściach toaleta. Poza tym proszę o zabezpieczenie starych drzew morwa- mają swoją symbolikę czasu i terenu - tu ukłon do łączenia starego z nowym/młodym.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
W projekcie nie widać wielu ławek - potrzeba ich tam znacznie więcej. Mieszkańcy chcą usiąść i spędzić tam czas. Nie widzę także parkingu dla rowerów, ani drogi dla rowerów. Ponadto - obecnie jest tam dobry plac zabaw - na wizualizacjach wygląda na to że zostanie znacznie ograniczony. W tym rejonie praktycznie nie ma placów zabaw - proszę o tym pomysleć.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Projekt jest beznadziejny. Nie będzie ciszy, spokoju i wypoczynku kiedy 20 m dalej jest strefa tzw. aktywnego wypoczynku i spotkań czyli nic innego jak wszelkie głośne ludzkie odgłosy. A 35 m dalej plac zabaw dla dzieci - tam to dopiero odchodzi darcie paszczy, krzyki, ryki, piski i wrzaski. Obecny projekt ma na celu tylko to aby jak najwięcej kosztował. W tym miejscu powinna być tylko zieleń i ławeczki do odpoczynku - zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo pozytywny projekt!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Powinna być sama zieleń, nasadzone duże drzewa, trochę ławek. trawa do siedzenia l leżenia. Mały plac zabaw w rogu, żeby hałas nie przeszkadzał pozostałym użytkownikom parku. żadnych altan , zbytecznych budowli - które są drogie i trzeba je będzie potem odnawiać. Prostota - to powinno być hasło władz miasta, które nie chcą tylko błysnąć, ale faktycznie myślą o mieszkańcach Kielc i ich podatkach.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Fatalnie rozwiązany (a w zasadzie w ogóle nierozwiązany) środek, gdzie krzyżują się diagonalne ścieżki i parę innych rzeczy. Jak na tak ważny punkt w przestrzeni totalnie przypadkowa kompozycja, a w zasadzie brak kompozycji, ten punkt trzeba zaznaczyć, może jakaś rzeźba, forma, extra klomb itp. Ten element koncepcji dla mnie jest rażąco słaby, nawrt przy założeniu kompozucji swobodnej z mimośridami itp. Skrzyżowanie w centrum wymaga stosownej oprawy, konuecznie poprawć


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Przecież na tych wizualizacjach widać, że będzie mniej terenu zadrzewionego niż jest teraz. Przerost formy nad treścią. Za dużo elementów "małej i dużej" architektury. wygląda na to jakby ktoś stwierdził "mamy dużo pieniędzy które musimy wydać". Proszę zwrócić, że jest to stosunkowo mały obszar, a tutaj widzimy ż próbowano na siłę włączyć jak najwięcej elementów. to wygląda jak jakiś LUNAPARK. Tak nie można. Niech to miejsce zielone i wyciszone. Duzo drzew. Cisza. Spokój. Bez zbędnych elementów, które mogą powodować niepotrzebny gwar i hałas. Plac zabaw - tak, ale nie w centrum.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Nawierzchnie drewniane moim zdaniem bardzo źle się sprawdza w zacienionych miejscach, pod drzewami, gdyż wilgoć szybko doprowadzi do gnicia, a powierzchnia będzie stale śliska, co będzie źródłem wypadków. Dodatkowe obawy mam związane z drewnianą kwadratową konstrukcją w strefie aktywnej. Jako, że z jednej strony ona zniża się prawie do poziomu gruntu, a z drugiej jest bardzo wysoka, to jest realne zagrożenie, że dzieci będą się tam wspinać i spadać. Poza tymi dwoma szczegółami projekt bardzo mi się podoba.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Ogród TAK, "wynalazki" architektoniczne NIE. Modne są sine dziary, dziury w portkach i wystarczy "modności". Trudne, fantazyjne rozwiązania powstają wyłącznie drogą konkursu, opinie szwagierek, kum, pociotek "niezbędne" do planowania wesela, jeśli chcą się artystycznie wykazać niech śpiewają, tańczą, piszą i dziergają. "Modność" mija jak przeboje disco-polo, rapo-polo i rocko-polo. Archi-polo też nie bedzie wieczne jak np. JEDYNY na świecie dyzajnerski, ekspresjonistyczny kibel na Placyku Św. Tekli. Kiblowe dzieło archi-polo wyrażające dramaturgię defekacji.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Projekt oceniam negatywnie Należy zrobić nasadzenia, zagęścić zieleń, zrobić alejki, standardowy plac zabaw, standardowe latarnie i standardowe ławki. Życzę sobie w mieście normalnych, funkcjonalnych przestrzeni, a nie wynalazków, które zestarzeją się równie dobrze co ostre formy, róże i turkusy lat 90tych. Żadnych cel dla drzew, w pół zatopionych w gruncie hipersześcianów, wstęg mobiusa i wielkich wizji, które spełniają jedynie swojego pomysłodawcę.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
To rozmawiamy o trzech lokalizacjach? W pasie między jezdniami NIE!!!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Planty do kosza Projekt zagospodarowania plant nie nadaje się nie tylko do realizacji, ale nawet do opiniowania. Powinien więc trafić do kosza, a magistrat ogłosić dalsze konsultacje. Pod warunkiem, że kielczankom i kielczanom zostaną przedstawione wszystkie założenia funkcjonalno- ekonomiczne tej inwestycji- co , dla kogo, po co, za ile ? Jednocześnie prezydent powinien zlecić ocenę postępowania urzędników w tej sprawie, trwającego od 2015. Uzasadnienie Zabawa w trwonienie pieniędzy w Kielcach trwa. Nawet najdrobniejsze przedsięwzięcie musi być opatrzone pseudo filozoficznymi pomysłami, przeważnie dziwacznymi, niezrozumiałymi dla wielu mieszkańców. Odpoczynek i rekreacja w centrum miasta !Idiotyzm. Na skromnym terenie autorzy zaproponowali trzy strefy - ciszy / przy ruchliwej ulicy, w hałasie, /np. na czytanie książek, - ruchu i spotkań / kogo i z kim /, - miejsce zabaw dla dzieci / już jest, wystarczy uporządkować i uzupełnić wyposażenie/. Zamysł piekielny, niczym nie usprawiedliwiony. Nie zechciano posłuchać mieszkańców, więc autorzy wydumali im takie funkcje i niby atrakcje. Tymczasem od ogólnodostępnych plant oczekuje się w miarę spokoju, zieleni – przede wszystkim drzew i całorocznych zielonych krzewów, ławek , bez zbędnych ścieżek( zwłaszcza tzw. tranzytowych), a nawet małej fontanny. Wszystko dla chwilowego oddechu dla ludzi zabieganych po centrum miasta oraz mieszkańców pobliskich budynków. I element upamiętniający patronkę plant, I.Sendlerową. Piszę planty - bo kielczanie od wielu pokoleń znają to miejsce pod tą nazwą. Od niej przyjęto nazwę ulicy przy Silnicy. I tak powinno zostać. Czy autorzy dostrzegli, że gros miejsca na plantach zajmują ścieżki w różnych kierunkach, a także droga dojazdowa do kanalizacji podziemnej? Czy rury wentylacyjne pozostaną ozdobą? Taką też będzie stary, szpecący pawilon handlowy od strony północnej? Jest jeszcze droga dojazdowa do budynków od strony południowej. Na koniec brakiem szacunku dla kielczanek i kielczan jest ograniczenie im prawa do wypowiedzi, ustalając przesyłanie opinii o tej koncepcji na kilka dni. Jak można coś opiniować, jeśli autorzy dopiero na spotkaniu podadzą założenia funkcjonalno - użytkowe ? Poprzednie opracowanie kosztowało 60 tys., obecne będzie droższe bo 75 tys. Nie liczą się wydatki ? I jeszcze jedno, zasadą konsultacji jest ich opublikowanie, bez podawania danych osobowych, lecz treści opinii oraz wniosków. Wszystkich. Pozostaje pytanie, czy był konkurs, przetarg na wybranie firmy na opracowanie koncepcji ? Pracownia wymieniana w informacjach go wygrała ? Pomija się ewentualne możliwości studentów kieleckich uczelni ?


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Zaproponowane koncepcje są za bardzo nasycone wszystkim na tak małym obszarze. Należy się zdecydować czy to ma być park jako strefa odpoczynku, czy też park jako miejsce spotkań. Ja osobiście skłaniam się ku strefie odpoczynku czy też wytchnienia od miejskiego zgiełku. Uważam, że zaproponowane koncepcje nie spełniają tego założenia. Proszę o skorygowanie tej koncepcji i usunięcie tych elementów, które spowodują hałas w tym wyjątkowym miejscu. Nie robicie tam "wesolego" miasteczka. Nie róbcie też tam kolejnego "kieleckiego brylantu", bo jest kasa i trzeba ją wydać. Proszę, zróbcie tylko to co trzeba. Niech to miejsce będzie skromne, zielone i ciche.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Całość bardzo dobrze zaprojektowana.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Propozycja mi się podoba, jednak mam wątpliwość dotyczącą przestrzeni w "słoiku", lepiej wygląda drewniany, jednak powinien być tam monitoring..


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
podoba mi się ten projekt, mam do Was zaufanie, działajcie!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Wariantowe zagospodarowanie przestrzeni dedykowanej pamięci o Irenie Sendlerowej, wydzielonej okrężnym murkiem/instalacją - szkło. To miejsce powinno być iluminowane, podobnie jak większe okazałe drzewa.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
1) nie ogradzać okrężnej przestrzeni (nr 9) stałym murem ani innym obiektem ograniczającym widoczność, bo będzie tam dochodzić do dewastacji, 2) przedstawić szczegółowe wyjaśnienie, które wnioski z poprzednich konsultacji zostały pominięte i dlaczego, 3) maksymalnie zwęzić i skrócić drogę dojazdową nr 16, wygrodzić ją w sposób uniemożliwiający parkowanie, 4) zamienić miejsca postojowe na ul. Paderewskiego na równoległe, na pozyskanym obszarze urządzić żywopłot izolujący strefę ciszy od ulicy, 5) wytyczyć ciąg umożliwiający przejechanie rowerem po drodze nr 16 do mostka na Silnicy (na wprost), 6) zwęzić ciąg jezdny wzdłuż Silnicy tak, by nie mieściły się na nim samochody, zabezpieczyć słupkami przed samochodami, 7) odrzucić wszelkie uwagi domagające się wytyczenia dróg lub miejsc postojowych dla samochodów.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
- zwęzić i skrócić drogę dojazdową (nr 16 na rzucie), wygrodzić ją tak aby spełniała wymogi drogi pożarowej i fizycznie uniemożliwione było parkowanie na niej. Dodatkowo powinien zostać wytyczony ciąg rowerowy tą drogą na wprost do mostka na Silnicy - okrężna przestrzeń (nr 9 na rzucie) absolutnie nie powinna być ogrodzona betonowym murem, który ogranicza widoczność - jedyna dopuszczalna forma to ażurowa drewniana palisada. Na murze będzie dochodziło do dewastacji, jego wnętrze stanie się speluną. Szklana forma z kolei odpada ze względu na (sub)standard utrzymania kieleckich przestrzeni miejskich. - wyremontować drogę dla rowerów wzdłuż Silnicy, zamienić nawierzchnię na asfaltową, fizycznei uniemożliwić słupkami wjazd samochodów. - nie tworzyć żadnych dodatkowych miejsc postojowych dla samochodów, ograniczać samochodozę, szczególnie w perspektywie dalszego wzrostu cen paliw i ograniczania wykorzystania putinowskiej ropy naftowej należy zwiększać nacisk na wykorzystywanie innych środków transportu - nie zamykać drzewa (nr 7) bezsensowną drewnianą belką - nie przesadzać z niepotrzebnymi bajerami wsadzanymi na siłę (tylko po to aby projektant się wykazał)