IDEA KIELCE: Wypowiedz się

plik foto id: 1406408621

„Zielona rewitalizacja Śródmieścia Kielc - Skwer im. I. Sendlerowej, Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha i terenem przed dawną Synagogą" w ramach programu Polski Ład

Zagospodarowanie przestrzeni przed dawną Synagogą.

Ankieta aktywna od 15.02.2022 r. do 21.02.2022 r.

 

Przedstawiamy Państwu propozycję zagospodarowania przestrzeni przed dawną Synagogą.

plik foto id: 1406408628
plik foto id: 1406408623
plik foto id: 1406408624
plik foto id: 1406408625
Ogród Wolności będący częścią Wyspy Zrozumienia ma odgrodzić poprzez nasadzenia roślin cały obszar zlokalizowany między pasami drogowymi Alei IX Wieków Kielc, od intensywnego ruchu ulicznego. Ma stanowić wydzieloną enklawę przestrzeni parkowo-ogrodowej dającą możliwość wypoczynku. Teren ten ma być wprowadzeniem do głównego budynku dawnej Synagogi i obecnej w nim tematyki. Zaprojektowane interaktywne miejsca edukacyjne z elementami multimedialnymi będą informować o historycznych przykładach rozwoju wolności w Europie. Pełnić też będzie funkcję wzmacniania postaw obywatelskich, budowania świadomości o przemianach wolnościowych na kontynencie europejskim i wartościach, które ukształtowały kulturowe dziedzictwo Europy.
 
Podziel się z nami swoją opinią na temat proponowanego zagospodarowania tego terenu.

Ankieta aktywna od 15.02.2022r. do 21.02.2022r.

Zapraszamy Państwa także do wzięcia udziału w konsultacjach, które odbędą się w poniedziałek, 21 lutego 2022 roku o godz. 17:00 w budynku dawnej Synagogi (przy ul. Warszawskiej 17 w Kielcach).
W trakcie spotkania, w obecności architektów oraz przedstawicieli Urzędu Miasta, zostaną przedstawione założenia programu funkcjonalno - użytkowego tej przestrzeni, jak również zostanie zaprezentowana kompleksowa idea stworzenia Wyspy Zrozumienia, która zakłada rekonstrukcję i zagospodarowanie budynku dawnej Synagogi oraz przestrzeni wokół niego.
 

Informacja o  zebranych w procesie konsultacyjnym uwagach i opiniach mieszkańców Kielc do przedstawionych założeń programu funkcjonalno-użytkowego dot. zagospodarowania zielenią terenu przed dawną Synagogą.

Celem projektu jest poprawa dostępność do obiektu, utworzenie wygodnego ciągu komunikacyjnego do budynku oraz zazielenienie obszaru w centrum miasta i niwelowanie negatywnych skutków klimatu.

Zebrane zostały cenne opinie odnoszące się do zagospodarowania terenu zielenią i małą architekturą, wśród których najważniejsze uwagi koncentrowały się wokół dominującej w założeniach projektu  funkcji terenu nieuwzględniającej uwarunkowań otoczenia w sposób wystarczający.

Opinie dominujące:

- wskazany do zagospodarowania teren jako miejsce „zielone”, ale nie jako przestrzeń wypoczynkowa;

- teren do wykorzystania jako ścieżka przed wejściem do Synagogi, ale nie jako teren wypoczynkowy;

- teren do nasadzenia drzewami i krzewami, ale bez miejsc do wypoczynku,

- wskazane byłoby posadzenie zieleni wysokiej minimalizującej duże natężenie hałasu;

- wprowadzenie naturalnego ekranu akustycznego;

- z uwagi na rangę i ciągłą widoczność miejsca ważnym zagadnieniem jest dostosowanie projektowanej zieleni do presji otoczenia i warunków atmosferycznych, zieleni dobrze wyglądającej również zimą i jesienią;

- drzewa nie powinny zasłaniać budynku Synagogi, wskazana przestrzeń otwarta przy ścieżkach komunikacyjnych;

- miejsca z multimediami do odsłuchu są rozwiązaniem nietrafionym – zbyt głośno od ulicy;

- teren powinien być dostępny dla osób niepełnosprawnych;

- zaprojektowano zbyt dużą ilość ławek i umiejscowione zostały zbyt blisko ulicy;

- rośliny powinny być dostosowane do położenia i warunków środowiska pomiędzy dużymi jezdniami, odporne na zasolenie przydrożne i spaliny, zmniejszające zanieczyszczenie powietrza, chroniące przed zanieczyszczeniami pyłowymi;

- teren do obsadzenia drzewami i krzewami, ale z mniejszą ilością miejsc do siedzenia.

Wszystkie uwagi zostaną przemyślane i przekazane zespołowi projektowemu w celu rozważenia  zmian oczekiwanych przez mieszkańców.

Zielone otoczenie budynku Synagogi jest istotnym elementem projektu, zagospodarowania strefy przedwejściowej do obiektu w sposób organizujący jego dostępność komunikacyjną, a zarazem zapowiadający korespondujący z funkcją planowaną wewnątrz budynku.

 

Przesłane wypowiedzi


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo fajny projekt, tylko powinien być 10 priorytetem w polityce miasta. Chociażby ulica Kozia czy Silniczna są wstydem dla miasta.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Ogród powinien być powiększony o miejsce, które zajmuje pas do skrętu w lewo na północnej jezdni al. IX Wieków. Nic nie uzasadnia tak długiego pasa do skrętu do śródmieścia. Likwidacja wyodrębnionego pasa do lewoskrętu ułatwi też autobusom jadącym spod Ibisu skręt do centrum.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo dobry pomysł.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Projekt oceniam negatywnie. Uważam, że ten teren powinien zostać pokryty nasadzeniami - drzewa, krzewy itd. Nie powinno być tam chodników ani małej infrastruktury, te pieniądze powinny trafić w inne miejsca , np. tam gdzie takiej infrastruktury brakuje albo jest w złym stanie. Uważam, że mało kto będzie decydował się na wypoczynek w taki miejscu. Niezależnie od żywopłotów, które jeszcze muszą urosnąć, będzie tam fatalne powietrze, hałas oraz stałe niebezpieczeństwo dla najmłodszych.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Niestety pomysł bardzo nietrafiony. Oczywiście należy zagospodarować tę przestrzeń, ale wystarczy posadzić tam kilka drzew i krzewów, aby było zielono i przyjemnie, ale robienie tam alejek i ławek nie sprawdzi się, bo nawet ktoś kto wyjdzie z synagogi nie będzie miał ochoty odpoczywać między dwoma ruchliwymi jezdniami, w smrodzie spalin. Pozostali mieszkańcy chcąc odpocząć wybiorą park czy inne miejsce, a nie małą przestrzeń w samym centrum miasta z powodów jw.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bezsensowne wydane pieniądze. Dlaczego? Ponieważ nie będzie środków na to, aby o tą przestrzeń zadbać. Zamiast inwestować w rozwój terenów inwestycyjnych z których zarobione pieniądze mogą być przeznaczane na takie rzeczy, wydaje się na nie mnóstwo pieniędzy, a później o nich zapomina. Z pewnością ludzie, którzy wyjeżdżają z Kielc w poszukiwaniu lepszej pracy to docenią.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jest bardzo fajna haki jest plan może Muzeum Judaizmu w środku


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo ciekawa propozycja, podoba mi się. Z chęcią odwiedzę takie miejsce.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo dobry, oczekiwany i nawet konieczny projekt....


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Nie


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jesteście głupi! Wdychalnia spalin. Was tam posadzimy barany!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo ciekawy pomysł. Oby w pełni został zrealizowany.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Super sprawa, fajnie by było gdyby jeszcze ta synagoga była otwarta dla zwiedzających. Bardzo mało ludzi wie jak takie miejsce wygląda od środka a szczególnie gdy w Kielcach nią ma takich miejsc a powowinny być bo naród żydowski był częścią tego miasta.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Absurdalny pomysł. Bezczelne marnowanie pieniędzy! Teren ten jest wyspą, która przez intensywny ruch uliczny nie da się zagospodarować. Hałas jaki tam panuje spowoduje, że ani jedna osoba nie będzie tam spędzać czasu! No chyba, że mur będzie miał 4-5 metrów (taki jak jest przy ul. Świętokrzyskiej). Jednak wtedy będzie tam wiecznie ciemno, bo obszar jest zbyt wąski. Jestem wielkim zwolennikiem zieleni, bardzo bym chciał jej widzieć więcej, ale za tym musi iść w parze rozsądek!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jestem przeciwna tej inwestycji. To pieniądze wydane w błoto. Nikt tam nie będzie przebywał, to miejsce pomiędzy dwoma ruchliwymi jezdniami. Będzie tam hałas i spaliny. Chyba, że zamkniecie jedną jezdnię.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
super pomysł popieram


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo fajna propozycja


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Uważam , że miejsce to w pasie rozdzielającym dwie jezdnie z największym natężeniem ruchu nie powinno być rozważane jako ,cytat:"Ma stanowić wydzieloną enklawę przestrzeni parkowo-ogrodowej dającą możliwość wypoczynku itd..." Takie użytkowanie tego miejsca moim zdaniem byłoby jednoznacznie określone " ktoś tu upadł na głowę" . Ale zasadzenie odpowiedniej "pracowitej ekologicznie" zieleni , rozdzielajacej obie jezdnie to TAK.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Oddzielenie od ulicy żywopłotami jest świetne, jednak z drugiej strony czy nie stanie się przez to miejscem do ukrycia się dla młodzieży czy pijaczków. Czy po zmierzchu będzie bezpieczne?


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Świetny pomysł, jak najwięcej zieleni w mieście w nawiązaniu do założeń przedwojennych do upiększenia miasta zielenią.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
super !!!


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Uważam, że projekt zupełnie nie nawiązuje do tego co go otacza - warto się przyjrzeć, że niektóre ławki stoją niemalże przy samej ulicy, a jak wszyscy wiemy - jest to jedna z najgłośniejszych dróg w mieście. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby naturalne odgrodzenie przestrzeni od dróg (i nie, nie chodzi tutaj o stawianie ekranów). Taki efekt można uzyskać poprzez utworzenie pergoli porośniętych roślinami, zasadzenie drzew i krzewów oraz poprzez wyprofilowanie terenu w sposób sztuczny, tworząc niewielkie wzgórza. Najtrudniejsze będzie zachowanie balansu w otoczeniu działki przegrodami, a jednocześnie nie utworzeniu całkowicie zamkniętej przestrzeni co jak wiemy - w przyszłości tworzy miejsce wręcz niebezpieczne. Moim zdaniem przegrody będą wystarczające w okolicy ławek - nie każmy ludziom siedzieć na ławce na ulicy. Jako projektanci powinniśmy przede wszystkim tworzyć przestrzeń przyjazną człowiekowi, a nie ładnie wyglądającą na wizualizacjach. Jeżeli nie uda się zmienić całego projektu jedyne co uważam za konieczne to usunięcie trzech najbardziej skrajnych ławek, których usytuowanie w tych miejscach jest wręcz niedopuszczalne. No i pamiętajmy, że ruchliwa ulica to zanieczyszczenie powietrza, ale również zanieczyszczenie hałasem - drzewa są tutaj odpowiednim rozwiązaniem ale warto dodać, że zimą problemy ze smogiem są największe więc może warto uwzględnić w koncepcji również drzewa iglaste o których istnieniu zapominamy podczas projektowania?:) Dodatkowo sugerowałabym dodanie ławek przyjaznych osobom starszym i niepełnosprawnym - z odpowiednio wyprofilowanym oparciem i podłokietnikami oraz z siedziskiem na właściwej wysokości, dodatkowo może stwórzmy miejsca dla osób poruszających się na wózku po bokach ławek dodając fragmenty utwardzonego terenu? Mała zmiana a tak dużo znaczy :)


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Bardzo podoba mi się przedstawiona propozycja zagospodarowania terenu w okolicy dawnej Synagogi. Proponowałabym tylko dodanie do projektu dodatkowo fontanny. Jestem pod wrażeniem zagospodarowania terenów zielonych np. w Rabce Zdroju lub naszym Busku Zdroju i tam na każdym kroku są fontanny, nawet niewielkie co dodaje otoczeniu uroku.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Świetny pomysł. Liczę na zagospodarowanie terenu dostępne dla osób z niepełnosprawnoscia. Super gdyby istniała możliwość od razu dołączenia ścieżki do chodnika umożliwiającego dojście do pasów przy synagodze i rondzie, bo inaczej dla wielu osob, opcja jednego wyjścia z ogrodu trochę więzi. Być może główne odgrodzenie zieleni można wykonać nie z klasycznego żywopłotu/tui. Może grab? :) Mocno trzymam kciuki za stworzenie ciekawego, całorocznie dobrze wyglądającego ogrodu :)


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Gratuluje beznadziejnego pomysłu,od dawna marzyłem by wdychac spaliny w centrum miasta,Kielce to nie Nowy Jork,proponuje zagospodarowac dorzecze Dąbrówki do ul.Warszawskiej do zalewu,to są naprawdę piękne tereny tylko władza woli narobic wałków do swojej kieszeni a Kielczen ma głęboko w powarzaniu...Miłego dnia....


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Plusy: Wreszcie coś dzieje się w sprawie zagospodarowania synagogi. Zagospodarowanie zieleni i stworzenie ciągu komunikacyjnego poprawi dostępność do obiektu. Minusy: Tworzenie ogrodu mającego pełnić formę wypoczynkową między dwoma najruchliwszymi nitkami komunikacyjnymi w Kielcach jest absurdem. Dyskusja jaka przetacza się wokół projektu i wątpliwy merytorycznie udział w niej głównych autorów koncepcji to porażka PR władz miasta. Włączenie tego projektu pod wspólny mianownik inwestycji strategicznych jest kuriozum samym w sobie. Resume: Skończcie z megalomanią w nazewnictwie. Zróbcie fajne ścieżki, obsadźcie je zielenią i tyle. Przedstawcie koncepcję zagospodarowania synagogi.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jest to bardzo dobra inwestycja.


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
bardzo dobry pomysl, ciekawe zagospodarowanie pustej przestrzeni w samym centrum


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Jedyna rzecz, która mnie zastanawia to czy jest połączenie tego ogrodu ze skrzyżowaniem i przejściem dla pieszych przy ul. Warszawska / IX wieków? Tak, żeby była możliwość przespacerowania się przez park i wyjścia na drugim przejściu dla pieszych. Ogólnie fajny pomysł i realizacja (wizualizacja).


Opinia na temat przedstawionej propozycji:
Zbywa wam pieniędzy ?? Krzaki i drzewa posadzić i nie robić ceregieli !!