Woonerf - a co to takiego?
"Ulica do mieszkania" w wolnym tłumaczeniu właśnie tyle oznacza to pochodzące z języka holenderskiego pojęcie. Idea woonerfów pojawiła się w latach 70-tych XX wieku w Holandii. Jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy w sobie funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca do integracji i rekreacji mieszkańców. Tak skomponowana ulica staje się wysokiej jakości przestrzenią publiczną, w której zatarta zostaje granica między jezdnią i chodnikami. Wprowadzone tam zostają atrakcyjne rozwiązania takie jak zwiększona ilość zieleni czy elementów małej architektury. Wjeżdzać mogą tutaj samochody, ale pierwszeństwo zawsze mają piesi, można w ten sposób stworzyć miejsce o wysokim poziomie bezpieczeństwa, przy zachowaniu wszystkich kluczowych funkcji.
Czym różni się woonerf od zwykłej ulicy?
Obecnie w zasadzie jedyną formą uspokajania ruchu w mieście jest instalacja pojedynczych progów zwalniających, które nie spełniają swojej funkcji, gdyż nie powodują trwałego i ciągłego spowolnienia ruchu. Sytuacja taka prawie zawsze powoduje, że piesi są marginalizowani, a całość infrastruktury jest podporządkowana komunikacji samochodowej . Taki sposób funkcjonowania tych ulic powoduje, że są one miejscami nieprzyjaznymi, niewygodnymi do przemieszczania się i z reguły - brzydkimi.
W strefie woonerf'u obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h, piesi i rowerzyści mają bezwzględne pierszeństwo przed pojazdami mechanicznymi, stosowane są różnorodne elementy spowalniające, m.in. szykany, często będące jednocześnie elementami funkcjonalnymi przestrzeni (np. parklety), a parkowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych miejscach.
Ulica po zmianie. Mała architektura i sposób jej aranżacji ograniczają możliwość rozwijania nadmiernej prędkości (zdjęcie: Fundacja Fenomen, Woonerf dla Łodzi)
Łódź - Polski prekursor woonerfów
Woonerfy można zobaczyć m.in. w Amsterdamie, Kopenhadze czy Berlinie. Pierwszy woonerf w Polsce powstał na ul. 6 Sierpnia w Łodzi, a od tego czasu takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się w przestrzeni kolejnych polskich miast. Łodzianie tak pokochali nowe oblicze ul. 6 Sierpnia, że zapragnęli mieć więcej przestrzeni w tym stylu. To zupełnie nowa jakość i pozytywna zmiana, bo centrum powinno być przede wszystkim dla ludzi.
Otrzymanych głosów: 106
Otrzymanych głosów: 94
Otrzymanych głosów: 91
Otrzymanych głosów: 43
Otrzymanych głosów: 43
Otrzymanych głosów: 38
Otrzymanych głosów: 36
Otrzymanych głosów: 33
Otrzymanych głosów: 30
Otrzymanych głosów: 26
Otrzymanych głosów: 17