IDEA KIELCE: Wypowiedz się

plik foto id: 1406324525

Woonerf w Kielcach?

W sobotę, 18 września, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ulica Głowackiego zmieni się nie do poznania. Na jeden dzień powstanie tam… woonerf! Wypowiedz się, czy taka przestrzeń powinna na stałe zagościć w Kielcach?

Ankieta aktywna od 18.09.2021 r. do 18.10.2021 r.

 

Woonerf - a co to takiego?

"Ulica do mieszkania" w wolnym tłumaczeniu właśnie tyle oznacza to pochodzące z języka holenderskiego pojęcie. Idea woonerfów pojawiła się w latach 70-tych XX wieku w Holandii. Jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy w sobie funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca do integracji i rekreacji mieszkańców. Tak skomponowana ulica staje się wysokiej jakości przestrzenią publiczną, w której zatarta zostaje granica między jezdnią i chodnikami. Wprowadzone tam zostają  atrakcyjne rozwiązania takie jak zwiększona ilość zieleni czy elementów małej architektury. Wjeżdzać mogą tutaj samochody, ale pierwszeństwo zawsze mają piesi, można w ten sposób stworzyć miejsce o wysokim poziomie bezpieczeństwa, przy zachowaniu wszystkich kluczowych funkcji.

Czym różni się woonerf od zwykłej ulicy?

Obecnie w zasadzie jedyną formą uspokajania ruchu w mieście jest instalacja pojedynczych progów zwalniających, które nie spełniają swojej funkcji, gdyż nie powodują trwałego i ciągłego spowolnienia ruchu. Sytuacja taka prawie zawsze powoduje, że piesi są marginalizowani, a całość infrastruktury jest podporządkowana komunikacji samochodowej . Taki sposób funkcjonowania tych ulic powoduje, że są one miejscami nieprzyjaznymi, niewygodnymi do przemieszczania się i z reguły - brzydkimi.

W strefie woonerf'u obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h, piesi i rowerzyści mają bezwzględne pierszeństwo przed pojazdami mechanicznymi, stosowane są różnorodne elementy spowalniające, m.in. szykany, często będące jednocześnie elementami funkcjonalnymi przestrzeni (np. parklety), a parkowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

plik foto id: 1406324455

Ulica po zmianie. Mała architektura i sposób jej aranżacji ograniczają możliwość rozwijania nadmiernej prędkości (zdjęcie: Fundacja Fenomen, Woonerf dla Łodzi)

 

Łódź - Polski prekursor woonerfów

Woonerfy można zobaczyć m.in. w Amsterdamie, Kopenhadze czy Berlinie. Pierwszy woonerf w Polsce powstał na ul. 6 Sierpnia w Łodzi, a od tego czasu takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się w przestrzeni kolejnych polskich miast. Łodzianie tak pokochali nowe oblicze ul. 6 Sierpnia, że zapragnęli mieć więcej przestrzeni w tym stylu. To zupełnie nowa jakość i pozytywna zmiana, bo centrum powinno być przede wszystkim dla ludzi. 

 

Łódź ul. 6 Sierpnia

plik foto id: 1406324495
plik foto id: 1406324494
plik foto id: 1406324496

 

Łódź ul. Piramowicza

plik foto id: 1406324521
plik foto id: 1406324519
plik foto id: 1406324520

WYNIKI ANKIETY


Suma wszystkich głosów: 557

Staszica

Otrzymanych głosów: 106

19.03%

Warszawska (od Rynku)

Otrzymanych głosów: 94

16.88%

Bodzentyńska

Otrzymanych głosów: 91

16.34%

Leonarda

Otrzymanych głosów: 43

7.72%

Mała

Otrzymanych głosów: 43

7.72%

Piotrkowska

Otrzymanych głosów: 38

6.82%

Duża

Otrzymanych głosów: 36

6.46%

Orla

Otrzymanych głosów: 33

5.92%

Głowackiego

Otrzymanych głosów: 30

5.39%

Słowackiego (od pl. Wolności)

Otrzymanych głosów: 26

4.67%

Hipoteczna

Otrzymanych głosów: 17

3.05%

Przesłane wypowiedzi


Uwagi:
Oprócz miejsc parkingowych dla samochodów uwzględnić także miejsca parkingowe dla rowerów (stojaki w kształcie litery U). Proponuję nawierzchnię jezdną wykonać z czerwonej klinkierowej kostki (tak jak w Amsterdamie) i wprowadzić standard kielecki woonerfów. Uwaga odnośnie całego śródmieścia (którego granice wyznaczają: al. IX Wieków Kielc, Żelazna, Żytnia, Ogrodowa, Seminaryjska, Źródłowa) - wprowadzić organizację ruchu, która uniemożliwiałaby tranzyt na zasadzie ulic jednokierunkowych (z dopuszczonym ruchem rowerowym pod prąd).
Propozycje:
ul. Świętego Leonarda, ul. Czerwonego Krzyża, ul. Stefana Żeromskiego


Uwagi:
W centrum miasta jest już za dużo ogródków restauracyjnych sa to opinie ludzi ktorzy przyjeżdzają z innych miast i omijają Rynek nasz bo jest za duży chałas
Propozycje:
Nad Zalewem Kieleckim ,Parku okolice Kadzielni Stadion


Uwagi:
Nie
Propozycje:
Paderewskiego


Uwagi:
Przy okazji wyrażę swoją opinię, że są też miejsca w Kielcach, których nadmiernie ożywiać się nie powinno, np. Park im. Staszica. Czytałem, że w związku z wycinką drzew i remontem alejek planowana jest realizacja koncepcji jakiegoś miejsca aktywnej rekreacji, palców zabaw i trawników do rodzinnych pikników. To zły pomysł - park powinien pozostać miejscem cichej rekreacji, tak jak dotąd, wypoczynku w cieniu zieleni i wśród śpiewu ptaków.
Propozycje:
Moim zdaniem na zagospodarowanie w podobnym celu nadają się niektóre z pasaży w Kielcach, np. ten między Panoramiczną a Sienkiewicza, gdzie w latach 70. w przejściu pod kamienicą przy Sienkiewicza 66 powstał pierwszy w mieście, słynny wtedy, butik. Z tego powodu to miejsce historyczne pod pewnym względem. Pewnie inne miejsca by się też znalazły, żeby je ożywić.


Uwagi:
Nie powinny być zamknięte dojazdy obok ul. Sienkiewicza. Powinien być przede wszystkim bezpośredni dojazd do ul. Hipotecznej. Ludzie dojeżdżają do optyka. Chcą wysiąść jak najbliżej, bo nie widzą. To jest ułatwienie dla wielu ludzi, którzy muszą dojeżdżać do centrum. Ulicą Leonarda jeżdżą karetki. To też dojazd do Centrum Ratownictwa powinien być. Te ulice są zbyt wąskie na takie pomysły!
Propozycje:
Czy i dlaczego Rynek nie wystarcza...? Zamiast szukać różnic, trzeba się skupić na tym, co jest NAJBARDZIEJ ludziom potrzebne! Kolejne ławki gdzie pije się do upadłego to nie jest pierwsza potrzeba. Drogi trzeba poprawić w całych Kielcach, nie wycinać drzew, by potem mieć wyrzuty sumienia i z tego powodu działać...


Uwagi:
Nie podoba mi się ten pomysł
Propozycje:
Na żadnej


Uwagi:
To bardzo dobry pomysł! W kontekście tego co wypisują malkontenci w komentarzach w mediach społecznościowych takie przekształcenia mogą świetnie wpłynąć na poprawę funkcjonowania centrum ale musi to być element większego założenia. Miasto musi mieć narzędzia, żeby bardziej wpłynąć na to jakie rodzaje działalności w centrum i na Sienkiewce się pojawiają, mieć lokale które wynajmuje na preferencyjnych warunkach przedsiębiorcom o określonym wachlarzu usług, może jakieś podatkowe zachęty dla konkretnych branży. "Przedsiębiorcy" z centrum krzyczą, że brak samochodów to dla nich gwóźdź do trumny a nie są w stanie pojąć, że ich oferta, asortyment i stosunek do klienta są tak mało atrakcyjne, że choćby im ludzi autokarami zwieźć to nic to nie da. Centrum powinno być skupiskiem działalności, która zatrzymuje klienta a to ma do siebie gastronomia, rozrywka i rekreacja, a nie usługi "drive thru", które jedynie rozjeżdżają centrum.
Propozycje:
Koniecznie ul. Leśna na odcinku od Sienkiewicza do zakrętu oraz można wziąć pod uwagę część ulicy Sienkiewicza od Paderewskiego do Żelaznej, myślę że ten rodzaj uspakajania ruchu sprawdziłby się też na niektórych osiedlowych ulicach, gdzie brakuje przestrzeni do integracji a progi spowalniające się nie sprawdzają.


Uwagi:
Przy ul. Głowackiego i Słowackiego woonerf przyjmie się, gdy wymieniona zostanie nawierzchnia na bardziej "deptakową". Wskazane tu lokalizacje są atrakcyjne i godne rozważenia, ale ruch przejazdowy z nich - moim zdaniem - (Bodzentyńska, Warszawska, Staszica, Piotrkowska, Orla) powinien być wyprowadzony w całości. To są ulice o charakterze deptaku. Proponuję likwidację miejsc parkingowych na wskazanych ulicach.
Propozycje:
Ulice Mickiewicza, Czerwonego Krzyża


Uwagi:
To jest cała ankieta?
Propozycje:
Wesoła


Uwagi:
Dobry pomysł na zachowanie bezpieczeństwa
Propozycje:
Mickiewicza !!!


Uwagi:
Popieram ideę powstania takich ulic. Zieleń i bezpieczeństwo najważniejsze
Propozycje:
Ul. Wesoła


Uwagi:
Ankiety tez wysyłają pracownicy urzędu, którzy chcą się przypodobać władzy. Ta ankieta jest tendencyjna. Na zdjęciach z zamknięcia ulicy głowackiego widać, że ankiety wypełniają pracownicy, którzy tworzą ta ankietę. dlaczego ankietę mogą wypełniać osoby, nie zamieszkałe w Kielcach? to już naprawdę kielczanie nie będą mieli wpływu na swoje miasto?
Propozycje:
Ankieta jest tendencyjna. Nie daje możliwości wyrażenia negatywnej odpowiedzi. Trzeba zaznaczyć jakąś ulicę, bo inaczej nie da się wysłać ankiety - brak odpowiedzi "nie widzę takiej potrzeby". To daje władzom możliwość powiedzenia , że 100 procent uczestników ankiety zagłosowało za jakąś ulicą. Zajmijcie sie lpiej zakładaniem nowych parków i skwerów. Zmiana nazwy terenu nad Silnicą nie powoduje, ze w Kielcach powstało jiekes nowe zielone miejsce. w ten sposób to można utworzyć kilka "nowych" "parków" np. Park Psie Górki, Park Czarnowski, Park Nad zalewem. Gdzie są nowe parki w Kielcach?


Uwagi:
Chętnie widziałabym jak najwięcej ulic w mieście przekształconych tak, aby były jak najbardziej przyjazne dla pieszych (te trzy do wyboru w ankiecie to stanowczo za mało). Dbajmy o środowisko, powietrze, bezpieczeństwo i jak najlepsze warunki do życia na miarę miasta z XXI wieku. Ruch samochodowy należy ograniczać i stawiać na transport zrównoważony!
Propozycje:
Ulica Sobieskiego i Wybraniecka (Baranówek), są to ulice osiedlowe na której obecnie ruch samochodowy jest zbyt duży ze względu na wykorzystywanie ich przez tranzyt (kierowcy omijają główne skrzyżowanie ze światłami Husarska/Wapiennikowa/Ściegiennego), samochody jeżdżą o wiele za szybko i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. Przydałyby się szykany uniemożliwiające rozwijanie dużych prędkości i zniechęcające do przejeżdżania tranzytem przez osiedle.


Uwagi:
Rowerzystów nie powinno wprowadzać się do centrum miasta bo jeżdżą niebezpiecznie dla pieszych.
Propozycje:
żadna z powyższych. Zaznaczyłam bo bez zaznaczenia nie można się wypowiedzieć.


Uwagi:
nie
Propozycje:
nie


Uwagi:
super pomysł:)
Propozycje:
być może ryzykownie, ale Kapitulna?


Uwagi:
Jak ulica nie będzie tak kręta jak na przykładzie z Łodzi to zmieści się więcej miejsc parkingowych
Propozycje:
Mickiewicza


Uwagi:
Trzeba chyba nazwać głupotą zastawianie ulic w centrum
Propozycje:
Proponuję inwestować pieniądze miejskie w Park Miejski Ogród Botaniczy


Uwagi:
Nie
Propozycje:
Ulica Sienkiewicza jest swego rodzaju woonerfem - pytanie czy nie lepiej koncentrować swoje działania na ulicy która już została wyznaczona do tej funkcji i nie do końca spełnia założone cele.


Uwagi:
Należy przywrócić oznakowanie "strefa zamieszkania" dla całego obszaru śródmieścia wewnątrz ulic: Seminaryjska -Ogrodowa - Żelazna - Czarnowska - IX Wieków Kielc - Źródłowa. Od kilku lat strefa zamieszkania jest demontowana przez zarządzanie ruchem, przez co tworzą się w niej luki, jak np. ul. Czerwonego Krzyża, Warszawska od Orlej do al. IX Wieków, czy Silniczna. Obszar strefy nie jest intuicyjny i piesi nie wiedzą, gdzie mogą korzystać z całej szerokości jezdni, a gdzie nie.
Propozycje:
Należy wprowadzić woonerfy we wszystkich proponowanych miejscach.


Uwagi:
Proszę o informacje, kiedy będę mógł przedstawić swój plan szerszej publiczności, bo chciałbym, żeby to ludzie powiedzieli, czy plan zagospodarowania ulicy Staszica się im podoba. Paweł Marynowski tel. 695-007-007
Propozycje:
Dzień dobry, moja propozycja przebudowy ulicy Staszica jest znana Pani Prezydent, wonnerfy świetnie się sprawdzą na ulicach jednokierunkowych, lub dwukierunkowych, ale bardzo szerokich, których u nas chyba brak.


Uwagi:
Mamy ogromny pas, kompletnie zaniedbanej i nie zagospodarowanej zieleni od zalewu, przez dolinę silnicy aż po kadzielnie. Weźcie się za organizację tej przestrzeni a nie bzdurne pomysły z metropolii którymi Kielce nie są. Stwórzcie nam (przedsiębiorcą) warunki do inwestycji na tych terenach, a zrobimy Wam tam cuda.
Propozycje:
Nigdzie