IDEA KIELCE: Wypowiedz się

plik foto id: 1406222651

Zaadoptuj donicę na zielnik

w ramach budżetu obywatelskiego "Zielniki miejskie - zioła dla kielczan"

Formularz aktywny od 14.04.2021 do 31.05.2021

 

Wyzwanie:

Na wielu kieleckich osiedlach można zobaczyć zaniedbane donice, klomby i puste betonowe gazony, które zamiast integrować okolicznych mieszkańców i upiększać przestrzeń - są miejscami zapomnianymi. Chcemy to zmienić! 

O projekcie:

Akcja "Zaadoptuj donicę na zielnik" jest częścią projektu budżetu obywatelskiego "Zielniki miejskie - zioła dla kielczan" koordynowanego przez Instytut Dizajnu, która ma na celu stworzenie osiedlowych zielników dostępnych dla każdego. 

Nasze rozwiązanie:

W ramach akcji "Zaadoptuj donicę na zielnik": wyczyścimy donice, zabezpieczymy je, przywieziemy ziemię, zadbamy o drenaż oraz nowe nasadzenia w postaci popularnych ziół: majeranku, tymianku, bazyli, oregano, melisy czy cząbru. Dodatkowo wspólnie z osobami zgłaszającymi dane miejsce i wszystkimi chętnymi (uczestnictwo mieszkańców w akcji uzależniamy od warunków epidemicznych związanych z covid-19) zasadzimy zioła, zainstalujemy tabliczki informacyjne o akcji, rozdamy pojedyncze sadzonki oraz publikację dotyczącą miejskiego ogrodnictwa, zakładania zielników, a także właściwości poszczególnych ziół. 

Jak możesz pomóc?

Szukamy miejsc, które potrzebują impulsu do przeprowadzenia zmian, ale też osób, które chciałyby się podjąć opieki nad wybraną i zgłoszoną donicą. Każdy z opiekunów (mogą to być pojedyncze osoby, grupy mieszkańców czy osiedlowe stowarzyszenia) otrzyma zestaw podstawowych narzędzi do pielęgnacji roślin i ziemi, rękawiczki ochronne i ekologiczny nawóz. 

Jak to zrobimy?

Po konsultacji z osobami zgłaszającymi donice oraz po oględzinach miejsc, zostanie wyłonionych 10. lokalizacji, które w najbliższych miesiącach wspólnie z  mieszkańcami zostaną zamienione w osiedlowe zielniki. Kolejne wybrane miejsca w przestrzeniach miasta będą komunikowane przez media społecznościowe Instytutu Dizajnu. 

Jeśli zauważyłeś/aś w swoim otoczeniu zaniedbaną donicę lub pusty klomb i chcesz to zmienić, skorzystaj z formularza i zgłoś się do nas! 

W razie pytań zadzwoń pod numer 41 367 68 01 wew.108 lub napisz na adres aleksandra.banas@idkielce.pl

 

WYNIKI: 
W ramach akcji wyłoniono 10 miejsc zgłoszonych do akcji zielników miejskich. Lokalizacje, które zostały wybrane:
  • Dębowa 2
  • Nowowiejska 24a
  • Wiśniowa 9
  • Dewońska 2
  • Triasowa 20
  • Meissnera 18
  • Marszałkowska 82
  • Karłowicza 4
  • Piotrkowska 39
  • 1 Maja 238
Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/280171430565366?ref=newsfeed